stado baranów stado baranów
350
BLOG

Dwa aspekty Powstania Warszawskiego, - heroizm i decyzja.

stado baranów stado baranów Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

 „Powstanie Warszawskie” według mnie, jest kwintesencją „polskości”.To znaczy, że jest odzwierciedleniem naszych cech narodowych oraz romantycznej, impulsywnej  mentalności, w której emocje nader często przezwyciężają rozsądek oraz przesłaniają logikę i racjonalny cel działania.

Z jednej strony mamy do czynienia z niekwestionowanym bohaterstwem Polaków składających w ofierze największą wartość, - własne życie, z drugiej, z nieracjonalną i nieodpowiedzialną decyzją ośrodka władzy, która spowodowała daremność tej ofiary.

Są to dwie całkowicie odrębne kwestie, których w jakiejkolwiek ocenie łączyć nie należy.

Skutki P.W. przybrały nie pierwszy, ale może ostatni raz, formę wielkiej narodowej martyrologii.

Według mnie, tak samo jak heroizm Warszawskich Powstańców „jest święty” i nie podlega żadnej dyskusji, tak cały pozostały kontekst i okoliczności wybuchu P.W. takiej dyskusji wymaga, ponieważ każda analiza historyczna służy edukowaniu narodu i zapobieganiu tragicznym wydarzeniom w przyszłości.

Rzeczowa dyskusja na temat okoliczności podjęcia decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, oparta na dokumentacji historycznej oraz pozbawiona politycznego zacietrzewienia z pewnością dopomoże Polakom w wykształceniu tych cech, których nam zwykle brakuje, - rozsądku i racjonalizmu.  Sam zaś heroizm, bez rozumu, nie ma dziś wielkiej wartości.

Unikanie, bądź „zakrzyczenie” takiej debaty gwarantuje jedno, mentalne tkwienie w oparach mitów.

Nie akceptuję nachalnego propagowania "jedynie słusznych" teorii, kłamstwa, zacietrzewienia i hipokryzji. Pragmatyzm i racjonalizm przedkładam ponad romantyzm.Równie ważnym jak treść, jest dla mnie autor i jego intencje. Bardzo chciałbym, żeby Polacy byli Narodem, który nie ulega histerii i potrafi spokojnie, z dystansem i bez nienawiści, dyskutować o faktach. Uważam, że mówienie prawdy, jaka by ona nie była, nie hańbi. Jest, co najwyżej przykre. Walczę ze stereotypami. Cenię humor i autoironię. Uwielbiam prowokować.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura