Blog
Szukam własnej drogi, nawet pod prąd.
stado baranów
stado baranów Szukam prawdy.
0 obserwujących 80 notek 67678 odsłon
stado baranów, 31 stycznia 2014 r.

Czy Ukraina przyjmie polskie świnie

 

 

W związku z wykryciem na Litwie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), Rosja właśnie wstrzymała import wieprzowiny z krajów UE.

Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego do Rosji w pierwszym półroczu 2013 r. wyniosła 33,1 mln euro, wobec 15,8 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r. Oznacza to, że eksport tego mięsa wzrósł o ponad 100 proc. i stanowi bardzo korzystne źródło przychodu polskich rolników.

Poza uzasadnioną obawą epidemiologiczną, istnieją zróżnicowane skale ryzyka rozprzestrzenienia się zarazy, które można kształtować indywidualnie pomiędzy partnerami, za pomocą dodatkowych badań i  większych zabezpieczeń sanitarnych, uzgadnianych dwustronnie pomiędzy eksporterem a importerem.

W sferze gospodarczej, w takich sytuacjach poszukuje się innego rynku, który byłby w stanie odebrać przynajmniej część zaplanowanego eksportu.

Taką rolę mógłby spełnić rynek ukraiński.

W świetle sytuacji panującej obecnie na Ukrainie i polskiego zaangażowania po stronie antyrządowej, bardzo interesująca będzie reakcja władz tego dotychczasowego partnera gospodarczego Polski.

P.S. Ostatecznie, znająć polską zaradność i legendarną "życzliwość" służb celnych naszych sasiadów,  można spróbować przerobić  świnie na krowy, za pomocą odpowiedniej charakteryzacji.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze
NEWSY - TOP 5

O mnie

Nie akceptuję nachalnego propagowania "jedynie słusznych" teorii, kłamstwa, zacietrzewienia i hipokryzji. Pragmatyzm i racjonalizm przedkładam ponad romantyzm.Równie ważnym jak treść, jest dla mnie autor i jego intencje. Bardzo chciałbym, żeby Polacy byli Narodem, który nie ulega histerii i potrafi spokojnie, z dystansem i bez nienawiści, dyskutować o faktach. Uważam, że mówienie prawdy, jaka by ona nie była, nie hańbi. Jest, co najwyżej przykre. Walczę ze stereotypami. Cenię humor i autoironię. Uwielbiam prowokować.

Ostatnie notki

Tagi

Tematy w dziale